Please write Google Review about RLT College:

Click Here

Report of Various Activities in the session 2008-09

During this session our college participated in the following Inter Collegiate Tournaments of Sant Gadge Baba Amravati University Tournaments.

Event

No. Of Participant

Event

No. Of Participant

Chess

05

Badminton

08

Judo

03

Athletics

07

Boxing

06

Volleyball

20

Table Tennis

10

Cross Country

02

Wrestling

01

   

Youth Festival ( Cultural Activities)

32

Team :- Badminton (Women)

Venue :- S.S.Gajanan Maharaj College of Engineering ,Shegaon

Date :- 10th & 11th September. 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Ku. Shivali Kenkar

B.Sc.III

2

Ku. Radhika Dubey

B.Sc.III

3

Ku. Snehal Kahale

B.Sc.III

4

Ku. Rutika Tambe

B.Sc.III

Team :- Table Tennis (Women)

Venue :- S.S.Gajanan Maharaj College of Engineering ,Shegaon

Date :- 10th & 11th September. 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Ku. Poonam Morey

B.Sc.III

2

Ku. Seema Bhagat

B.Sc.III

3

Ku. Harshala Shinde

B.Sc.III

4

Ku. Pooja Thakur

B.Sc.III

Team :- Cross Country (Men)

Venue :- S.G.B.Amravati University, Amravati

Date :- 12th September. 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Vishal Bhise

B.Sc.III

2

Purushottam Lakhe

B.Sc.III

Team :- Table Tennis (Men)

Venue :- Shri. R.L.T. College of Science, Akola

Date :- 15th September 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Ganesh Surshe

B.Sc.III

2

Suhas Bobade

B.Sc.III

3

Ashiwinkumar Meshram

B.Sc.III

4

Ajaz G. Shaikh

B.Sc.III

5

Wasique Khan

B.Sc.III

6

Ajinkya Moharil

B.Sc.II

Team :- Badminton (Men)

Venue :- Degree College of Physical Edn., Amravati (HVPM)

Date :- 16th & 17th September. 2008.

Sr. No

Name of Player

Class

1

Deepak Nil

B.Sc.III

2

Ajinkya Bulbule

B.Sc.III

3

Vishal Dixit

B.Sc.III

4

Abhay Laddha

B.Sc.III

Team :- Athletics (Men &Women)

Venue :- Degree College of Physical Edn., Amravati (HVPM)

Date :- 28th to 30th September. 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Ku. Rasika Kulkarni

B.Sc.I

2

Ku. Shivali Kenkar

B.Sc.III

3

Ku. Rutika Tambe

B.Sc.III

4

Ashish Wankhade

B.Sc.I

5

Prashant Rathod

B.Sc.I

6

Vishal Bhise

B.Sc.III

7

Purushottam Lakhe

B.Sc.III

Team :- Judo (Women)

Venue :- Arts College, Achalpur (Camp)

Date :- 15th November 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Ku. Pooja Thakur

B.Sc.III

2

Ku. Snehal Kahale

B.Sc.III

3

Ku. Harshala Shinde

B.Sc.III

Team :- Volleyball (Men)

Venue :- G.S. College, Khamgaon

Date :- 2nd Octomber 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Nitin Sharma

B.Sc.I

2

Waqar Ahmad

B.Sc.I

3

Sufyaan Shaikh

B.Sc.I

4

Moh. Hashim

B.Sc.I

5

Roshan Korde

B.Sc.I

6

Ajay Ambhore

B.Sc.I

7

Nilesh Daberao

B.Sc.I

8

Amol Deshmukh

B.Sc.I

9

Umed A. Zulfi

B.Sc.I

10

Sunil Borkar

B.Sc.II

Team :- Wrestling (Men)

Venue :- Degree College of Physical Edn., Amravati (HVPM)

Date :- 03rd & 04th September. 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Pravin Dabhade

B.Sc.II

Team :- Chess (Men)

Venue :- S.S.Gajanan Maharaj College of Engineering ,Shegaon

Date :- 1st to 04th Octomber 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Vishal Dixit

B.Sc.III

2

Abhay Laddha

B.Sc.III

3

Akhilesh Sashasrabuddhe

B.Sc.III

4

Wasique Khan

B.Sc.III

5

Abhishek Agrawal

B.Sc.I

Team :- Boxing (Men)

Venue :- Shri. Shivaji College, Akola

Date :- 17th to 19th November 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Satyajeet Tayade

B.Sc.II

2

Satish Ludarkar

B.Sc.II

3

Sumit Sakharkar

B.Sc.I

4

Suraj Pande

B.Sc.I

5

Waqar Ahmad

B.Sc.I

6

Ajay Solanke

B.Sc.I

Team :- Volleyball (Women)

Venue :- Shri. Shivaji College, Akola

Date :- 12th Octomber 2008

Sr. No

Name of Player

Class

1

Pinki Dandi

B.Sc.I

2

Prachi Tathurkar

B.Sc.I

3

Dhanshri Sone

B.Sc.I

4

Shital Khandare

B.Sc.I

5

Jayshree Khandare

B.Sc.I

6

Vnita Sawarkar

B.Sc.I

7

Sneha Moraskar

B.Sc.II

8

Pooja Thakur

B.Sc.III

9

Snehal Kahale

B.Sc.III

10

Harshala Shinde

B.Sc.III

The following player of teams was selected for University Selection Trials.

Sr.

No.

Name

Class

Event

1

Ku. Seema Bhagat

B.Sc. III

Table Tennis

2

Ashiwinkuman Meshram

B.Sc. III

Table Tennis

3

Ajaz G. Shaikh

B.Sc. III

Table Tennis

4

Ku.Radhika Dubey

B.Sc. III

Badminton

5

Ku.Shivali Kenkar

B.Sc. III

Badminton

6

Deepak Nil

B.Sc. III

Badminton

7

Ku. Pinki Dandi

B.Sc. I

Volleyball

Colour Holders

Sr.

No.

Name of Player

Class

Event

Position

01

Ku. Ankita Pimple

B.Sc.

I

Youth Festival

(Fine Arts)

First Position in Indradhanushya & Participated in West Zone Inter University, Gujarat

02

Ku. Pooja Thakur

B.Sc III

Judo

Participated All India Inter University Tournament held at Manipur

Event :- Youth Festival

(Music, Dance, Theater, Lit. Event & Fine Arts))

Venue :- Shri. Shivaji College, Akola

Date :- 25th to 28th September 2009

Sr. No

Name of Player

Class

1

Hitesh Sharma

B.Sc.II

2

Vikrant Raje

B.Sc. I

3

Sunil Borkar

B.Sc.II

4

Prashat Rathod

B.Sc.I

5

Satyajeet Tayde

B.Sc.II

6

Rohan Sontake

B.Sc.III

7

Akhilesh Sashastrabuddhe

B.Sc.III

8

Vipin Gahilot

B.Sc.II

9

Ajaz G. Shaikh

B.Sc.III

10

Vikrant Raut

B.Sc.III

11

Deepak Nil

B.Sc.III

12

Waqar Ahmed

B.Sc.I

13

Ku.Anupriya Rathi

B.Sc. II

14

Ku.Kriti Barange

B.Sc.II

15

Ku. Vidhi Vora

B.Sc.II

16

Ku. Madhavi Mohgaonkar

B.Sc.II

17

Ku. Sneha Moraskar

B.Sc.II

18

Ku.Priyanka Khadse

B.Sc.II

19

Ku. Krutika Kulkarni

B.Sc.I

20

Ku.Ankita Pimple

B.Sc.I

21

Ku. Rupali Morey

B.Sc.II

22

Ku. Snehal Deo

B.Sc.III

23

Ku. Bhagyshree Guhe

B.Sc.III

24

Ku.Shilpa Sahare

B.Sc.III

25

Ku. Pratima Harkare

B.Sc.III

26

Ku. Rutika Tambe

B.Sc.III

27

Ku. Soni Chawala

B.Sc.III

28

Ku. Ankita Senad

B.Sc.I

29

Ku. Charu Bhatt

B.Sc.III

30

Ku. Radhika Dubey

B.Sc.III

31

Ku. Snehal Kahale

B.Sc.III

32

Ku. Harshala Shinde

B.Sc.III

Inter Collegiate Table Tennis Men ( B- Zone)Tournament

Our college organized Inter Collegiate Table Tennis Men( B-Zone) Tournament of Sant Gadge Baba Amravati University, Amravati held on 15th to 17th September 2008. In this tournament 55 participants of 13 colleges were participated. First position secured by Shri Sant Gajanan Maharaj College of Engineering, Shegaon and Second position goes to

Shri. Shivaji College, Akola

Physical Efficiency Test

The P.E. Test was conducted in the month of January 2009. Students of B.Sc. I & II passed in the following grades and they were awarded Certificates later on.

Grades

A

B

C

Men

06

28

02

Women

02

34

22

Medical Examination

The Medical Examination 2008-09 conducted in the month of December 2008. 208 Women & 109 Men were attended this exam.

Sports Adventure Tour

In the history of our Physical Education Department first time we started Sports Adventure Tour form this session 2008-2009. This tour was visited Narnala Fort near Akot taluka on 22nd February 2009. Narnala Fort is an ancient fortress in the hills. In this tour only six players participated due to examination period.

Sr. No.

Name

Class

1

Ku. Rutika Tambe

B.Sc. III

2

Ku. Harshala Shinde

B.Sc. III

3

Sunil Borkar

B.Sc. II

4

Vipin Gahilot

B.Sc. II

5

Rizwan Khan

B.Sc. II

6

Akash Chouhan

B.Sc. III

Post Categories

Visitors Counter

Home Remedies For Wrinkles
This website is updated on
31 Dec. 2016
Copyright @2015, RLT College of Science, Akola; All rights reserved | Website designed by: D.S.Vidyasagar